Uczennica dynowskiego Gimnazjum Wiktoria Weselak Laureatką Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

Tradycją przedsięwzięć duszpasterskich Archidiecezji Przemyskiej stała się Olimpiada o Wielkich Polakach. Twórcą olimpiady jest ks. dr Paweł Nowogórski. Organizatorem zaś Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym oraz Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Do 17. edycji Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło ponad 200 szkół gimnazjalnych, a ponad 4 tysiące olimpijczyków – uczniów przygotowywało ponad 200 katechetów. Przedmiotem olimpiady w tym roku była znajomość życia Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek.

Etap szkolny odbył się 8 listopada 2016 r. Konkurs cieszył się bardzo wysoką frekwencją i zainteresowaniem uczniów w wielu szkołach. Drugi etap Olimpiady przeprowadzono w dniu 9 lutego 2017 r. w sześciu archiprezbiteratach: przemyskim, jarosławskim, łańcuckim, krośnieńskim, sanockim i bieszczadzkim. Uczestniczyło w nim 469 uczniów przygotowywanych przez 172 katechetów z 169 gimnazjów. Komisje w archiprezbiteratach wyłoniły 33 olimpijczyków i zakwalifikowały ich na finał.

W piątek, 12 maja 2017 r. w Miejscu Piastowym odbył się finał 17. edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. Finał zgromadził 33 młodych olimpijczyków. Komisja (ks. Jerzy Gałązka- przew. Jury, s. Leonia Przybyło i ks. Leszek Przybylski CSMA) ogłosiła wyniki:
Zaszczytny tytuł LAUREATA zdobyli:

I miejsce: Szymański Kamil (Zespół Szkół nr 1 w Bachórzu), II miejsce: Weselak Wiktoria (Zespół Szkół w Dynowie), III miejsce: Futyma Joanna (Zespół Szkół Publicznych w Jaśliskach), IV miejsce: Sobaś Gabriela (Gimnazjum w Grabownicy), V miejsce: Tomkiewicz Julia Gimnazjum (Dwujęzyczne w ZSO w Krośnie), VI miejsce: Borys Katarzyna Zespół Szkół w Jarosławiu), VII miejsce: Słyś Marek (Gimnazjum Dwujęzyczne w ZSO w Krośnie), VIII miejsce: Kapusta Klaudia (Gimnazjum nr 1 w Przeworsku), IX miejsce: Buszta Aneta (Gimnazjum w Sieniawie), X miejsce: Gilarska Agnieszka (Zespół Szkół w Łowcach).

Wszyscy pozostali uczestnicy finału XVII ROWoWP otrzymali tytuł FINALISTY. Wszyscy olimpijczycy – laureaci i finaliści, otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz liczne nagrody (np. sprzęt audiowizualny, laptop, rowery), a czterem pierwszym laureatom ufundowano wyjazd – wycieczkę do Rzymu.

Olimpijczycy i ich opiekunowie uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk.

Współorganizatorami olimpiady było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddziały w Przemyślu i Krośnie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku. Adresatami olimpiady byli uczniowie szkół gimnazjalnych znajdujących się na terenie Archidiecezji Przemyskiej. Całość przedsięwzięcia koordynowali dyrektor WNK w Przemyślu – ks. dr Waldemar Janiga i dyrektor MZSP w Miejscu Piastowym – ks. Leszek Przybylski CSMA.

Wszystkim olimpijczykom, a szczególnie finalistom i laureatom XVII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach – o Służebnicy Bożej Matce Annie Kaworek, ich Rodzicom i Katechetom oraz środowiskom szkolnym – składamy podziękowanie i serdeczne gratulacje.

Opiekunką uczennicy była: Danuta Kusińska.