VI bieg pamięci „TROPEM WILCZYM – KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dniu dzisiejszym odbył się VI bieg pamięci „TROPEM WILCZYM – KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”. Organizatorem biegu było stowarzyszenie „Aktywny Dynów”, współorganizatorem Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. Naszą szkołę reprezentowała blisko 50 osobowa reprezentacja, w tym nauczyciele w osobach Beaty Piejko, Damiana Chudzikiewicza, Radosława Telegi. Należy podkreślić wysoką frekwencję kl. IV C, której wychowawcą jest p. B. Piejko. W biegu z tej klasy wystartowało, aż 18 uczniów, z 21 wpisanych na listę dziennika.

Rotmistrz Witold Pilecki „Witold” August Emil Fieldorf „Nil” Danuta Siedzikówna „Inka” Józef Kuraś „Ogień” Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” Hieronim Dekutowski „Zapora” Franciszek Jaskulski „Zagończyk” Edward Taraszkiewicz „Żelazny” Leon Taraszkiewicz „Jastrząb” Stanisław Sojczyński „Warszyc”…

Przypominając kim byli wyżej wymienieni „Żołnierze wyklęci” – ostatni rycerze Rzeczypospolitej. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963 walczyli o wolną Polskę mordowani przez sowietów i komunistów polskich w PRL-u „wyklęci”, skazani na niepamięć.
Na koniec nieśmiertelny cytat poety Zbigniewa Herberta:

„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy” (…)

# Cześć i chwała bohaterom!!!