Wybieramy patrona szkoły …

Wśród kandydatur znaleźli się:

  1. Maria Skłodowska-Curie
  2. Józef Piłsudski
  3. Ignacy Jan Paderewski
  4. Twórców Niepodległej

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie, w Królestwie Polskim, wówczas część Imperium Rosyjskiego. Była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla – z fizyki i z chemii. Osobą wybitną, zaangażowaną społecznie w budowanie lepszego zaplecza pedagogicznego, medycznego i naukowego, której rzeczywisty wkład w rozwój cywilizacyjny jest dotąd jeszcze nieoceniony. Była oprócz tego, że naukowcem, również lekarzem, prawnikiem i sprawną dziennikarką.


Józef Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w miejscowości Żułowo nieopodal Wilna. Miał korzenie ziemiańskie, pochodził bowiem z rodziny zamożnej i tradycyjnej od wieków, gdzie patriotyzm zajmował miejsce pierwsze. Świadczy o tym fakt, iż ojciec Józefa był powstańcem w czasie zrywu w roku 1863, kiedy to celem naczelnym takich jak on była pełna niepodległość Polski. Te same cele przyjął młody Piłsudski za swoje. Był człowiekiem, który zatrzymał ekspansje bolszewicką na Zachód, i pewnie tym, któremu należą się za to szczególne podziękowania. Był też osobą oczyszczającą polskie życie publiczne ze zwaśnionych klik parlamentarnych, które nie potrafiły rządzić tak, jak trzeba było. Pierwszy Marszałek Polski, naczelnik państwa polskiego oraz premier Polski to wyjątkowa postać w naszej historii.


Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Jego matka zmarła kilka miesięcy po porodzie. Już jako dziecko przejawiał uzdolnienia muzyczne, a gry na fortepianie nauczył się na starym, rodzinnym instrumencie. Był przede wszystkim wybitnym muzykiem – kompozytorem i pianistą, lecz także działaczem niepodległościowym, prawdziwym mężem stanu i politykiem, który wywarł wiekopomny wpływ na stosunek polityczny USA do sprawy polskiej w Traktacie Wersalskim, gdzie mowa była o warunku USA dotyczącym Europy Środkowej, a nazywać go można postulatem rezurekcyjnym polskim. Był ponadto w odrodzonej Polsce ministrem spraw zagranicznych i premierem, natomiast za całokształt swej działalności otrzymał Krzyż Wielki Legii Honorowej i Order Orła Białego. Pianista, kompozytor, aktywista, poliglota, mówca, polityk, mąż stanu, filantrop – wiódł nadzwyczajne życie. Bez wytchnienia przemierzał glob w pogoni za sławą, pieniędzmi, uznaniem i potężnymi sprzymierzeńcami, aby następnie wykorzystać to wszystko dla spraw, o które się troszczył ­– polskiej niepodległości, muzyki i filantropii.

Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę”.

Stanowił żywy przykład na to, jak wiele osiągnąć mógł człowiek o skromnym pochodzeniu, ale wyjątkowych talentach, wielkich zdolnościach w zakresie autopromocji i przede wszystkim rygorystycznej etyce pracy.

 


Twórców Niepodległej to Wielcy Polacy, którzy mimo wszelkich różnic ideowych – stawiali sobie za cel pierwszoplanowy Polskę Niepodległą. Byli to  żołnierze, legioniści, kompozytorzy, malarze, pisarze, poeci i inni, którzy na pierwszym miejscu stawiali Ojczyznę. Tylko od nas zależy, który ideał jest bliższy naszemu sercu.Choć zwykle wymienia się Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego, jednak twórców Niepodległej było więcej. To nie tylko wielka polityka, ale też codzienna dbałość o swoja rodzinę czy lokalną społeczność. To czyn zbrojny, ale też starania o zachowanie języka i kultury. To romantyzm i pozytywizm. Różne wartości, ale wspólny cel. Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Konopnicka czy Sienkiewicz dołożyli swoją cegiełkę do zwalczania skutków wynaradawiania i utrzymywania woli w narodzie. Cegielski, Łukasiewicz i inni przemysłowcy wykładali pieniądze na poprawę warunków bytowych ludności, rozwijali polski przemysł i technikę, co także dało podstawy pod budowę niepodległości. Haller, wielkopolscy i śląscy powstańcy, żołnierze roku 1920, którzy albo o niepodległość bezpośrednio walczyli, albo bronili Jej od najwcześniejszego etapu. A wreszcie żołnierze Piłsudskiego, Legioniści. Wśród nich uczeń rzeszowskiego gimnazjum, najmłodszy pułkownik, jeden z najodważniejszych żołnierzy, bystry i chytry jak ”lis” Leopold Kula.

Źródło >>> https://zyciorysy.info/