Andrzejki

„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.”

I tak właśnie było też w naszej szkole. 24.11.2022 roku odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy muzyce. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

22 listopada br. uczniowie klas 8ac odbyli 1,5 godzinne przeszkolenie z pierwszej pomocy. Oprócz zasad udzielenia pomocy przedmedycznej, ćwiczeń na manekinie, poruszono także temat krwotoków i ich tamowania. Szkolenie wraz z p. Lucyną Choma przeprowadził ratownik medyczny kpr. Paweł Fuksa z przemyskiego V Batalionu Strzelców Podhalańskich.