Nasza szkoła-szkołą demokracji!

Młodzież klas VI-VIII głosowała w wyborach parlamentarnych 2019. Wraz z 937 szkołami średnimi i podstawowymi z całej Polski, braliśmy udział w akcji „Młodzi głosują”. Jako jedyna szkoła na Dynowszczyźnie 10 X 2019 r. zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy młodzieżowe wybory. Uczyliśmy się jak to będzie, gdy jako dorośli pójdziemy na prawdziwe wybory.

Cyklicznym organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program ma na celu zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie osób do świadomego udziału w wyborach.

W tygodniu poprzedzającym oficjalne wybory nasz zespół zorganizował kampanię profrekwencyjną. Przygotowaliśmy gazetkę szkolną, z krótkimi opisami poszczególnych komitetów wyborczych-tych prawdziwych, na które swoje głosy mogą oddać 13 X nasi rodzice oraz profrekwencyjne plakaty. Do akcji użyliśmy także radiowęzła szkolnego.

To symulacja wyborów, więc nie zabrakło obwieszczeń, lokalu wyborczego, na który zaadaptowaliśmy klasopracownię historyczną. Była urna (pożyczona z UM, za co bardzo dziękujemy Panu sekretarzowi W. Barańskiemu), stoiska do głosowania, komisje, spis wyborców i karty do głosowania.

Uprawnionych do głosowania było 186 uczniów, 143 oddało głos; w tym 2 głosy nieważne.

A teraz najważniejsze- WYNIKI:

  1. Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 głosy
  2. Prawo i Sprawiedliwość- 77 głosów
  3. Sojusz Lewicy Demokratycznej – 13 głosów
  4. Konfederacja Wolności i Niepodległości – 21 głosów
  5. Koalicja Obywatelska po. Zieloni – 22 głosy
  6. Skuteczni Piotra Liroya – 4 głosy

Skład komisji wyborczej :

1. Wiktoria Potoczna

2. Magdalena Cedzidło

3. Dawid Michalik

4. Amelia Domin

5. Aleksandra Hadam

6. Wiktoria Tarnawska

Koordynatorem akcji była Pani B. Piejko.

Frekwencja wyborcza wyniosła 76,9 %.

BRAWO!  NASZA SZKOŁA –SZKOŁĄ DEMOKRACJI!

Wzięliśmy sprawy w swoje ręce i pokazaliśmy dorosłym, jak to się robi.

Wybory to też Nasza sprawa!!!