Akcja „Le-psie życie”

Za oknem zima, okres zbliżających się świąt, gdy rodziny dzielą się opłatkiem, grzeją przy kominku i cieszą się swą obecnością. Pojawiła się refleksja na temat ludzi, którzy tego nie będą mieli. Myśl o ludziach samotnych, opuszczonych przez rodziny, bez domów, bez świąt, marzących o barszczu z uszkami i ciepłej herbacie. Podczas rozmów z uczniami pojawił się też temat zwierząt, które są nieodłączną częścią świata. Wiele z nich ma w swym domu ciepłe legowisko, ba, nawet fotel lub miejsce na kanapie, miskę karmy i wody. Są otoczone miłością, często traktowane jako członek rodziny. Są to zwierzęta, które nie zaznały krzywdy, ufają ludziom, a ludzka dłoń zawsze kojarzy im się z dobrem i miłością. Wspólnie z uczniami pomyśleliśmy o tym, co możemy zrobić dla tych bezbronnych istot, które przebywają w schroniskach, w zimnie i wymyśliliśmy akcję „Le-psie życie.” Początkowo pomyśleliśmy o najbliższym – Przytulisku dla zwierząt w Nozdrzcu. Emilka Pyś z klasy 7 b zrobiła piękny plakat, a potem z pomocą koleżanek i Pani Eweliny Cichy powstała gazetka promująca naszą akcję. Trudno wymienić wszystkich uczniów (było ich tak wielu), którzy zabrali się za pierwszy punkt programu, czyli organizację kiermaszu ozdób świątecznych. Zaczęliśmy od malowania odlewów gipsowych choinek, aniołków dużych i małych, serc, świec, gwiazdek, postaci Świętej Rodziny, Trzech Króli, owieczek, bydlątek, osiołków zwierzątek. Chętnych do malowania było tyle, że w kominku, gdzie odbywało się uzupełnianie gipsem form, wciąż musiało palić się w kominku cały czas, aby rano pojechać do szkoły z nową partią materiałów, które znikały w mgnieniu oka. Gipsowe formy malowali uczniowie z klas 4c, 7a,7b, 5b, 5c, 6a, jedna uczennica z klasy 8a, jedna uczennica z klasy 6b. Następnym punktem było przygotowanie bombek szydełkowych, bombek akrylowych, serc gipsowych z aniołkami, świeczniki oklejane serwetkami świątecznymi. Stosowane były różne techniki przygotowania ozdób na kiermasz. Była jedna mistrzyni, z klasy 5b, która namalowała 40 ozdób i oprócz tego przyniosła ogromną ilość pięknie udekorowanych pierników. Brawo!

Klasy same wyszły z propozycją pieczenia babeczek i pierników. Niektóre z nich można było określić prawdziwymi dziełami sztuki. Wzruszeniem było dla mnie prośba taty trójki dzieci z nauczania początkowego – były to jedyne osoby z młodszych klas, które upiekły muffinki i pierniczki i bardzo chciały wziąć udział w sprzedawaniu ich podczas kiermaszu. Były to Pola, Xavier i Wiktor Hadam. Dla nich należą się ogromne podziękowania. Nie mogę pominąć trzech uczniów z klasy 6a (Jakuba Wandasa, Mateusza Trzyny, Szymona Łybackiego), którzy upiekli babeczki i pierniki, a nie mogłam ich ze sobą zabrać do schroniska ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i prośbę pań ze schroniska, aby nie stresować zwierząt tłumem. Zostanie to im wynagrodzone.

Nie mogę pominąć faktu, ile czasu wolnego ci uczniowie poświęcili razem ze mną podczas przerw, przed lekcjami i oczywiście w domu, ile było ode mnie próśb o zdjęcia, układanie ozdób, przygotowanie stołów i organizacja dyżurów sprzedaży i pilnowania stoisk.

Kiermasz ozdób świątecznych – dochód przeznaczony na zwierzęta w Przytulisku w Nozdrzcu, Schroniska ‘Cztery Łapy’ w Boguchwale i Schroniska Kundelek w Rzeszowie.

Kiermasz odbył się 27 i 28 grudnia 2023 roku. Cieszył się dużą popularnością wśród młodzieży i rodziców. Wzruszeniem była dla mnie delegacja z klasy 3b z wychowawczynią Panią Ewą Sochą, która zebrała pieniążki i wrzuciła do puszki. Wzruszeń dostarczyła również pani Beata Rejkowska, która również w swojej klasie zorganizowała zbiórkę kocyków, karmy i innych rzeczy potrzebnych schronisku. Pani Beata Rejkowska oraz pani Alina Mazur dostarczyły rysunki dzieci ze swojej klasy związane z akcją.

Głównym celem akcji było wsparcie Przytuliska w Nozdrzcu, jednak ze względu na zbliżający się tam remont i niewielką liczbę potrzebujących zwierząt oraz fakt, że akcja przerosła nasze oczekiwania, dzięki pieniążkom z kiermaszu oraz wsparciu wielu uczniów postanowiliśmy wesprzeć Schronisko Cztery Łapy w Boguchwale oraz Schronisko Kundelek w Rzeszowie.

Dzięki ogromnej pracy uczniów podczas przygotowania ozdób i samego przeprowadzenia kiermaszu została zakupione dary dla zwierząt :

– karma sucha dla psów po 10 i 15 kg, również hipoalergiczna

– karma mokra dla psów w puszkach

– karma sucha dla kotów o różnej wadze

– karma mokra dla kotów w puszkach i saszetkach

– przysmaki dla psów i kotów

– specjalistyczna karma dla starszych i chorych psów

Uczniowie podarowali zwierzętom:

– karmę suchą dla psów w różnych opakowaniach i o różnej wadze

– karmę suchą dla kotów- w różnych opakowaniach

– karmę mokrą dla szczeniaków-saszetki, puszki-karmę mokrą dla kotów w różnej postaci – saszetki, puszki

– przysmaki dla psów

– zabawki dla zwierząt

– niezliczone ilości koców, kocyków, poduszek, niektóre z nich były jeszcze z metką, ręczniki, miski, smycze, obroże, szelki.

Za wszelkie dary dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom w imieniu Przytuliska dla zwierząt w Nozdrzcu, Schroniska „Cztery Łapy” w Boguchwale, Schroniska „Kundelek” w Rzeszowie.

Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Dynów za bezpłatną wycieczkę uczniów do schroniska w Nozdrzcu oraz Panu Rafałowi Sówce za wyjazd do schronisk w Boguchwale i Rzeszowie.

Pomysłodawca/koordynator akcji: Iwona Kiełbasa

Rysunki dzieci z klasy p. Ewy Sochy, p. Aliny Mazur oraz klas 4a/4c