Rajd rowerowy z UKS „Pogórze”

Szlakiem Architektury Drewnianej – rajd rowerowy Dynów-Ulucz z UKS „Pogórze” 🚵‍♀️🚴‍♀️

#sportowanatura

30 października br. odbył się rajd rowerowy pt. ”Szlakiem Architektury Drewnianej”. Zbiórka uczestników była ustalona na godzinę 9.00 na placu szkolny. Poniedziałek, czyli dzień w którym odbył się rajd był dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Na zbiórce pojawiło się osiemnastu sympatyków jednośladów. Przed rozpoczęciem wycieczki przedstawiono zasady bezpieczeństwa, sposób jakim będziemy się poruszać na drodze publicznej oraz omówiono trasę i cele rajdu. Przedstawiono partnera rajdu jakim były Lasy Państwowe. O godzinie 9.15 ruszyliśmy w trasę, sprzyjała nam dobra pogoda i chęci przeżycia fajnej przygody. Trasa wycieczki przebiegała wzdłuż rzeki San, była bardzo malownicza, usłana bogatym drzewostanem w kolorowych barwach jesieni. Była wymagająca, z różnym ukształtowaniem terenu. Korzystaliśmy z wschodniego szlaku rowerowego Green Velo oraz przyległymi do niego przystankami MOR. W przerwie na odpoczynek, wodę i batona, odbywała się krótka pogadanka na temat znaczenia lasów, ich funkcji i misji jaką Lasy Państwowe mają na terenie Polski. Była także mowa o zachowaniu się w lasach, aktywnościach fizycznych, które możemy uprawiać oraz zagrożeniach jakie możemy napotkać. Duża część naszego rajdu przebiegała przez tereny leśne przynależne do Nadleśnictwa Dynów. Na około 24 km znajdował się główny cel naszej wyprawy. Była to XVII wieczna Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego wUluczu. Miała ona wyjątkowe położenie, ponieważ ulokowana była na zalesionym wzgórzu i wymagała pieszej wędrówki lasem.

Po poznaniu historii tego drewnianego obiektu sakralnego udaliśmy się w kierunku Borownicy, gdzie czekała na nas druga część rajdu. Korzystając z wewnętrznej leśnej drogi Nadleśnictwa Dynów udaliśmy się wymagającą i trudną trasą na edukacyjne pole biwakowe „Janicze”, które położone jest na trasie drogi Siedliska-Huta Poręby-Borownica. Tam czekało na nas ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Po godzinnym odpoczynku i naładowaniu baterii udaliśmy się w drogę powrotną do Dynowa.

Podsumowując rajd, pokonaliśmy około 60 km trasę. Dzieci poznały walory krajoznawcze, wartości ekologiczne, estetyczne, kulturowe obszaru należącego do Lasów Państwowych, ukazano także przyrodnicze i ekonomiczne funkcje lasu.Dla niektórych uczestników było to spore wyzwanie i walka sam ze sobą oraz własnym organizmem. Wszyscy ukończyli trasę i z uśmiechem na twarzy, cali i zdrowi wrócili do własnych domów.